Igyekszünk idén is SZINterjúkkal gazdagítani a blogot, de amíg várunk a zenekarok válaszaira, csináltunk egy interjút Percyvel, aki a Szegedi Ifjúsági Napok egyik szervezője, és többek között elsősorban neki köszönhetjük a külfüldi fellépőket, meg még sok mást is persze. Az érdekelt minket elsősorban, hogy hogyan alakul ki az aktuális előadók listája, meg persze mindenféle backstage-sztori.
Íme:
SZINblog: Mitől függ, hogy kiket hívtok meg a SZIN-re?
Percy: Több szempontot is figyelembe kell venni a headliner-eknél. Első és legfontosabb szempont, az hogy az adott zenekar turnézik-e. Mert hiába van elképzelés és akár pénz, ha a zeneker elérhetetlen. Második szempont anyagi jellegű, hiszen mi is egy véges költségvetésből dolgozunk. Harmadik szempont, hogy másik fesztiválon ne lépjen fel kishazánkban, hiszen így teljesen hitelét vesztené a dolog. Sajnos az utolsó szempont igencsak megnehezíti a dolgunkat, hiszen a SZIN a legkésőbbi a nagy fesztiválok közül és sok zenekar, aki turnézik nyáron az augusztusban már jól megérdemelt nyaralását tölti valahol.
SZb: Van-e valami köze annak, hogy kiket hívtok meg ahhoz, hogy milyen a felhozatal a magyar fesztiválokon?
P: Ezt negyjvából az előző kérdésben kifejtettem. Nem volt még példa arra, hogy azonos évben ugyanaz lett vna a mi fellépönk, mint más fesztiváloké. Általában mindenki a kizárólagosságra törekszik.
SZb: Egyenként tudtok meghívni zenekarokat, vagy csomagban (pl. az Alphaville mellé jöhet a Cure olcsóbban)?
P: Ez abszolút mendzsment függő. Csomagban nyilván olcsóbb, de ehhez egy ügynökségnél kell lenniük.
SZb: Szoktak jelentkezni nálatok külföldi előadók, hogy jönnének Szegedre?
P: Igen vannak kisebbek, akik ajánlkoznak, de természetesen a nagyoknál ez nem így működik. Példál, tegyük fel, hogy képesek lennénk megvenni a U2-t 2011-ben, és ajánlatot tennénk rájuk mindenki más előtt 6 hónappal, akkor sem biztos ,hogy megkapnánk, mert a nagy zenekarok ügynökei kivárásra játszanak, nyilván tudják, hogy az országban több fesztivál is van és megversenyeztetik őket. Aki többet ad az nyer.
SZb: Meséld el kérlek, hogy hogyan zajlik le egy előadó meghívása?
P: Ha megtörtént a kiválasztás, az évek alatt megszerzett kapcsolatokon keresztül kiderítjük, hogy ki az adott zenekar ügynöke, majd email/ telefonhívás alapján elkezdjük a folyamatot. Általában jó pár héttel később konfirmálnak, majd még pár hét múlva megjönnek a szükséges dokumentumok. Általánosságban 1-2 hónap szokott lenni mire A-ból Z-be jutunk.
SZb: Átlagosan mennyibe kerül egy-egy külföldi előadó, és mennyibe egy magyar?
P: Ez egy nagyon változó dolog. Magyarok természetesen olcsóbbak, mint a külföldiek. Jó nevű külföldiek 40.000 euro-tól től akár 500.000-ig is terjedhetnek. Van olyan előadó akit sok fesztivál még a 2 éves költségvetéséből sem tudna megvenni.
SZb: Ki volt eddig a legdrágább előadó?
P: A legdrágább talán a Guano Apes volt, mióta itt dolgozom.
SZb: Ki volt a legnehezebb eset a meghívottak közül?
P: Egyértelműen a Within Temptation. Nem volt velük igazán nagy gond, de amikor a turné menedzser a csokis tejéért üvöltözött.. hát azon jót mulattam.
SZb: Mi volt a legextrémebb kérés a fellépőktől?
P: Jobb lenne az a kérdés, hogy mi lesz XD. Igazán durva különlegesség nem volt. Van aki speciális ( itthon nem kapható) rumfajtát kért, volt akit zavart a neon az öltözőben. Idén Scooter kéri az egyik számomra legfurcsább dolgot: Az öltözőjükbe szeretnének egy komplett dj pult-ot komoly hangrendszerrel párosítva.
SZb: Kit csíptetek a legjobban és ki az, akit soha többet nem látnátok viszont?
P: Kosheen, Guano, Backyard elég laza és jó társaság. Olyan nincs akit nem látnánk viszont, nagy nyűg egyikkel sem volt.
Köszönjük Percynek, hogy válaszolt :)
Friss hozzászólások